Následky neliečenej nádchy

Možno sa vám už stalo, že ste išli do práce so škriabaním v hrdle, nádchou alebo silnou bolesťou prinosových dutín a niekoľkokrát ste prekonali prvé príznaky ochorenia skôr, ako sa u vás rozvinulo. Ďalší útok vírusov sa však môže zmeniť na vážne ochorenie. Čo vám môže vtedy hroziť a aké sú následky neliečenej nádchy?

 

Infekčná nádcha je jedným z príznakov sprevádzajúcich prechladnutie alebo chrípku. Prehriatie alebo prefúknutie organizmu vedie k zníženiu odolnosti, čo zas môže viesť k ataku vírusov a vzniku infekcie. Príčinou vzniku zápalu nosovej sliznice môže byť aj pobyt v rovnakej miestnosti ako prechladnutý jedinec. Keď sa náš organizmus infikuje vírusmi, už počas prvých 3 až 4 dní ochorenia môžeme pozorovať príznaky, ako napríklad: upchatý nos, zahlienenie, bolesť hlavy, pnutie v prinosových dutinách alebo aj horúčka. V takom prípade si obvykle zadovážime veľkú dávku liekov proti bolesti a liekov na zníženie horúčky, ktoré síce pomáhajú, ale len dočasne. Ich účinky vedú k ústupu niektorých ťažkostí, zvýšená telesná teplota klesne a budeme sa cítiť lepšie. Tento účinok nás uspokojí, pretože sa nám zdá, že boj s infekciou sa úspešne zavŕšil. Komplikácie po prekonanom prechladnutí však môžu byť skutočne závažné.

 

Existuje veľa možných komplikácií nádchy. Predíďte im s liekmi OLYNTH®.

Jar a jeseň sú obdobia, kedy prudko rastie výskyt prechladnutie a chrípky a ambulancie lekárov čelia návalom chorých. Nádchu často podceňujeme a neliečime, dôsledkom čoho môže byť vznik mnohých komplikácií (napr. zápal stredného ucha, zápal prinosových dutín alebo zápal priedušiek). Upchatý nos a zahlienenie spôsobujú, že dýchame ústami a do tela preniká neohriaty a neprečistený vzduch (riasinky, ktoré čistia vzduch a chránia pred prienikom mikroorganizmov, sú len v nose). Nahromadené hlieny sa môžu bakteriálne infikovať, čo môže viesť k zápalu prinosových dutín, stredného ucha, spojoviek, pľúc a hrtana.

 

Zápal stredného ucha býva veľmi častou komplikáciou po prekonanom prechladnutí, a to najmä u detí. Medzi jeho typické príznaky patria: bolesť uší, porucha sluchu, nechutenstvo, niekedy aj hnisavý výtok z ucha a závrat. Vznikajúci zápal oslabuje imunitný systém a vyvoláva subfebrilný stav. Pri nádche preto treba pamätať na správnu hygienu nosa a používanie liekov na uvoľnenie nosa. Pomôžu lieky OLYNTH®. Nosové roztokové aerodisperzie OLYNTH® 0,1 % , OLYNTH® HA 0,1 % alebo OLYNTH® PLUS 1 mg/50 mg/ml vďaka obsahu xylometazolínu rýchlo uvoľňujú nos.

 

Mimoriadnu pozornosť počas sezóny prechladnutí treba venovať deťom. Ich imunitný systém ešte nie je plne vyvinutý, malé deti preto bývajú častejšie choré a náchylnejšie na vznik komplikácií. Malé deti sa zároveň nedokážu samé vysmrkať. Dôležité je, že sluchová trubica, ktorá spája stredné ucho s hornou časťou hrdla (nazývaná Eustachova trubica), je po narodení mimoriadne široká, neustále otvorená a umiestnená viac vodorovne ako u dospelého. Takáto anatómia vedie k tomu, že sa po nádche často rozvinie zápal stredného ucha.

 

Na zníženie rizika vzniku komplikacie sekundárnej bakteriálnejj infekcie a komplikácií je pri nádche vhodné používať lieky, ktoré uvoľňujú nos a uľahčujú odstraňovanie hlienov. Dobrým riešením môžu byť aj inhalácie a používanie odsávačky, ktorá umožní odstrániť nahromadené hlieny. V boji proti príznakom infekcie horných dýchacích ciest môžu pomôcť aj lieky OLYNTH® 0,05 % alebo OLYNTH® HA 0,05 % a OLYNTH® PLUS 0,5 mg/50 mg/ml, ktoré zmierňujú opuch nosovej sliznice, pomáhajú telu zbaviť sa nahromadených hlienov v nose a prinosových dutinách a uľahčujú dýchanie nosom pri nádche. Aerodisperzia rozptyľuje jemnú hmlu, ktorá nevyvoláva nepríjemné pocity pri aplikácii. Liek podaný pred spaním prispieva k pokojnej a ničím nerušenej noci.

 

Literatúra:

  1. Emeryk Andrzej, Rapiejko Piotr, Lipiec Agnieszka, Alergiczny nieżyt nosa – kompendium dla lekarzy, Termedia, 2013./span>
  2. Grypa i przeziębienie. Porady lekarza rodzinnego, opracowanie zbiorowe, Literat, 2012.

Ďalšie články

Ako si správne čistiť nos pri nádche?Spoznajte typy nádchyZabojujte s nádchou rýchlo
;