Slovník pojmov

Alergén

antigén, ktorý dokáže vyvolať určité precitlivenie organizmu (alergickú reakciu) u osôb s individuálnou predispozíciou (sklonom) k alergii. Alergény majú schopnosť povzbudzovať organizmus k tvorbe špeciálnych protilátok IgE alebo buniek špecificky reagujúcich na daný alergén. V prípade kontaktu precitlivenej osoby s alergénom sa u nej vyvinie zápalová alergická reakcia, ktorá sa môže prejaviť rôznymi formami
v závislosti od postihnutého orgánu (napr. astma, alergický zápal nosovej sliznice, čiže tzv. senná nádcha, alergická kontaktná dermatitída, atopický ekzém a iné). Podľa hlavnej cesty prieniku možno alergény rozdeliť na vzdušné (prenášané vzduchom) a potravinové, alebo podľa doby expozície na sezónne (rastlinný peľ, plesne) a celoročné (roztoče z prachu v domácnosti, alergény z domácich zvierat).

rozwiń >zwiń <

Alergia

získaná, nadmerná a nesprávna reakcia imunitného systému vyvolaná vystavením alergénom, ktoré vyvolávajú príznaky choroby
u predisponovaných jedincov. Ako príklad možno uviesť tieto príznaky: nádcha, silný výtok z nosa (vodnatý alebo vodnato-hlienovitý), svrbenie nosa, upchatie nosa (jednostranné alebo obojstranné), svrbenie očí a škrabanie v hrdle.

rozwiń >zwiń <

Alergická nádcha

zápalový stav sliznice nosa a dutín vznikajúci v dôsledku kontaktu sliznice s určitým vzdušným alergénom. Alergická nádcha sa prejavuje svrbením nosa, kýchaním, vodnatým výtokom z nosa a pocitom upchatého nosa. Môžu byť prítomné aj ďalšie príznaky, ako napríklad bolesť hlavy, porucha čuchu a spojivkové príznaky. Alergickú nádchu možno rozdeliť na celoročnú, sezónnu a pracovnú v závislosti od doby vystavenia vyvolávajúcemu činiteľu. Celoročnú alergickú nádchu najčastejšie vyvolávajú roztoče z prachu z domácnosti a alergény z kože zvierat. Sezónnu alergickú nádchu spôsobuje peľ mnohých rôznych rastlín, napríklad tráv, rastlín z čeľade žihľavovitých, mrlíka, paliny, olivy, liesky a cyprusu. Prítomnosť sezónnej alergickej nádchy závisí samozrejme od geografickej oblasti, peľovej sezóny rastlín a miestnej klímy.

rozwiń >zwiń <

Antigén

látka, ktorú organizmus identifikuje ako cudzorodú a ktorá preto dokáže vyvolať v tele imunitnú reakciu.

rozwiń >zwiń <

Eustachova trubica

Trubica z chrupavky a kostí, ktorá spája nosohltan a dutinu stredného ucha a umožňuje vyrovnávanie tlaku na oboch stranách bubienka. Môžu ňou, hlavne v detskom veku, prenikať zápaly do stredného ucha. U detí je Eustachova trubica kratšia, širšia a nachádza sa viac vodorovne ako u dospelých. Do druhého roka veku je jej ústie trvale otvorené. U dospelého je jej ústie neustále zatvorené a otvára sa len pri prehĺtaní, kýchaní alebo zívaní. Preto je Eustachova trubica u detí náchylnejšia na prienik infekcií z ústnej dutiny, hrdla alebo nosa do ucha. U detí neoddeľuje ešte nos a hrdlo, ktoré sú zásobárňou patogénov, od pomerne sterilného stredného ucha.

rozwiń >zwiń <

Humektant (HA)

Hygroskopická látka, rozpustná vo vode, ktorá dokáže trvalo viazať a zadržiavať vodu z prostredia, vďaka čomu pôsobí ako prírodná vodná nádrž v koži.

rozwiń >zwiń <

CHrípka

súbor klinických príznakov spojených s akútnou infekciou dýchacej sústavy, vyvolanou vírusom chrípky. Jej priebeh závisí od typu vírusu, ktorý ju vyvolal. Najčastejšími príznakmi sú: vysoká horúčka až 39 – 40 °C, zimnica, bolesti hlavy, kostí a kĺbov, suchý kašeľ a nádcha.

rozwiń >zwiń <

Imunitný systém

označovaný aj ako obranyschopný alebo lymfatický systém, jeho úlohou je chrániť organizmus pred infekciami, vírusmi a baktériami.

rozwiń >zwiń <

Imunoglobulíny

sú protilátky, ktoré organizmus produkuje proti cudzorodým látkam, ktoré doňho vniknú. Protilátky sa dostavia na miesto pôsobenia cudzorodých látok, naviažu sa na ne a zničia ich.

rozwiń >zwiń <

Infekcia

prienik choroboplodných mikroorganizmov do tela, kde sa množia a spôsobujú infekčnú chorobu. Infekcie môžu byť vyvolané napr. vírusmi a baktériami.

rozwiń >zwiń <

Kyselina hyalurónová

látka široko zastúpená v prírode. Nachádza sa prakticky vo všetkých živých organizmoch, vrátane ľudského tela. V obzvlášť veľkých množstvách ju možno nájsť v spojivovom tkanive, v očnom sklovci, pupočnej šnúre a mazive kĺbov. Jej koncentrácia do veľkej miery závisí od veku a starnutím sa znižuje. Kyselina hyalurónová sa považuje za jeden z najlepších hydratačných prostriedkov, ktoré chránia pokožku pred vysúšaním.

rozwiń >zwiń <

Liek

látka alebo zmes látok s vlastnosťami umožňujúcimi predchádzať chorobám u ľudí alebo zvierat, alebo ich liečiť, resp. podávaná s cieľom stanoviť diagnózu alebo s cieľom obnoviť, zlepšiť alebo pozmeniť fyziologické funkcie organizmu prostredníctvom farmakologického, imunologického alebo metabolického pôsobenia.

rozwiń >zwiń <

Nosová sliznica

výstelka nosovej dutiny. Plní ochrannú, hydratačnú a čistiacu funkciu. Povrch nosovej sliznice je vystlaný bunkami epitelu a pokrytý hlienom. Hlienové žľazy vytvárajú veľké množstvo hlienovitého výtoku, ktorý zvlhčuje epitel a riasinky respiračného epitelu zachytávajú nečistoty (napr. prach, baktérie). Nosová sliznica sa môže poškodiť v dôsledku pôsobenia alergénov, baktérií, vírusov (infekcií horných dýchacích ciest), ale aj niektorých liekov.

rozwiń >zwiń <

Opuch (prekrvenie) nosovej sliznice

jeden z príznakov zápalu nosovej sliznice, spôsobuje nepriechodnosť nosa a s tým súvisiace ťažkosti s dýchaním a poruchy čuchu.

rozwiń >zwiń <

Patogén

živý alebo neživý činiteľ (tzv. choroboplodný činiteľ), ktorý spôsobuje ochorenie u ľudí.

rozwiń >zwiń <

Prechladnutie

súbor príznakov spojený so zápalom nosovej sliznice, hrdla a prinosových dutín, spôsobený vírusovou infekciou. Ochorenie sa často začína slabosťou. Niektorí pacienti sa vtedy sťažujú na pocit sucha, pálenia alebo škriabania v nose. Ide o prvé príznaky sprevádzajúce inváziu vírusov na epitel nosovej sliznice. Ďalším príznakom je často bolesť hrdla, niekedy aj chrapot. Potom sa objaví nádcha a kýchanie. Bolesť hrdla zvyčajne prejde po 1 – 2 dňoch. Spočiatku vodnatá nádcha postupom času hustne a často má hnisavý charakter (žlté alebo zelenkasté sfarbenie). U niektorých pacientov sa objaví aj kašeľ. V prvých dňoch choroby môže byť prítomný subfebrilný stav (telesná teplota 37 – 38 °C). Horúčka sa častejšie prejaví u detí.

rozwiń >zwiń <

Výtok z nosa

hlien pochádzajúci z horných dýchacích ciest (nosovej dutiny) vylučovaný v nadmernom množstve pri nádche (zápale nosovej sliznice). Farba a konzistencia výtoku poukazujú na druh zápalu nosovej sliznice. Riedky svetlý výtok označuje vírusovú nádchu, zelenkastý alebo žltý signalizuje bakteriálnu infekciu, svetlý vodnatý zas znamená alergickú nádchu.

rozwiń >zwiń <

Xylometazolín

liečivo, ktoré znižuje prekrvenie nosovej sliznice stiahnutím drobných cievok. Používa sa lokálne do nosa pri nealergickej aj alergickej nádche. Pri zvolení vhodnej dávky sa môže používať u dospelých aj detí. Podáva sa do nosa, najviac 3-krát denne do každej nosovej dierky.

rozwiń >zwiń <

Zápal nosovej sliznice

je symptomatické zápalové ochorenie nosovej sliznice vyvolané najčastejšie alergickými, nealergickými a infekčnými činiteľmi. Klinický termín zápal nosovej sliznice sa týka ochorení nosa, ktoré sa vyznačujú dvoma alebo viacerými z nasledujúcich príznakov: kýchanie, svrbenie nosa, výtok z nosa, upchatie (opuch) nosa.

rozwiń >zwiń <

Zápal nosovej sliznice a prinosových dutín

zistíme podľa prítomnosti dvoch alebo viacerých zo štyroch príznakov ochorenia: nepriechodnosť nosa, výtok z nosa, bolesť alebo pnutie
v tvárovej oblasti lebky, porucha alebo strata čuchu. Jedným z príznakov zároveň musí byť tzv. „veľký príznak“: nepriechodnosť nosa alebo výtok z nosa bez ohľadu na to, či ide o „prednú“ nádchu alebo pocit zatekania hlienov po zadnej strane hrdla (zadná nádcha).

rozwiń >zwiń <
;