Otázky a odpovede

Ako dlho možno používať nosové roztokové aerodisperzie OLYNTH®?

Liečivom v nosových roztokových aerodisperziách OLYNTH®* je xylometazolín. Nosové roztokové aerodisperzie sa nemajú používať dlhšie ako 7 dní, ak lekár neodporučí inak. Opätovné používanie možno začať po niekoľkodňovej prestávke. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

 

* OLYTH® HA 0,1 %, OLYNTH® 0,1 %, OLYNTH® 0,05 %, OLYNTH® HA 0,05 %

 

rozwiń >zwiń <

Mám stále upchatý nos, ale podľa priloženej informácie pre používateľa nosový sprej nemôžem používať dlhodobo. Existuje nejaká alternatíva?

Nosový sprej sa nemá používať dlhodobo. Jeho používanie sa odporúča na niekoľko dní vynechať. Potom je možné nosový sprej opäť začať používať. Počas obdobia, kedy nemôžete používať nosový sprej, môžete na zvlhčenie nosovej sliznice použiť nosové kvapky alebo spreje obsahujúce napr. morskú vodu a v nej obsiahnuté minerály. „Domácim“ riešením môže byť aj preplachovanie nosa obyčajnou slanou vodou.

rozwiń >zwiń <

Aký je rozdiel medzi používaním nosových sprejov s liečivom a sprejov obsahujúcich morskú vodu?

Nosové spreje obsahujú liečivo, ktoré pri presnom dodržiavaní pokynov na používanie uvedených v písomnej informácii pre používateľa, uvoľní upchatý nos a uľaví od príznakov nádchy. Nosové spreje s obsahom liečiva sú lieky. Nosové kvapky a spreje obsahujúce morskú vodu slúžia ako doplnok, prípadne na prevenciu pri starostlivosti o nosovú sliznicu a jej zvlhčovaní.

rozwiń >zwiń <

V čom spočíva špeciálna technológia použitá pri výrobe nosovej roztokovej aerodisperzie OLYNTH® HA 0,1 %?

Patentovaná konštrukcia pumpičky pozostávajúcej zo striebornej špirály a systému filtrov 3K zaručuje sterilitu lieku, vďaka čomu OLYNTH® HA 0,1 % neobsahuje konzervačné látky a môže sa používať po dobu 12 mesiacov od otvorenia.

 

rozwiń >zwiń <

Čo je príčinou vzniku nádchy a ako ochorenie prebieha?

Nádcha môže mať až 200 rôznych pôvodcov, ale v drvivej väčšine prípadov za to môže rinovírus. Ten sa do vášho tela dostáva ústami alebo nosom, pretože sa šíri kvapôčkami vo vzduchu - napr. keď chorý zakašle, kýcha alebo rozpráva. To však nie je jediný spôsob, ako je možné sa nakaziť. Prenos infekcie prebieha aj fyzickým kontaktom s chorým alebo s predmetmi, ktoré používa.

rozwiń >zwiń <

Ako dlho od kontaktu s vírusom trvá, kým ochoriem?

Poznáte to povedomé škriabanie v krku, nos stále viac upchatý a vy si hovoríte „čo sa deje?“. Spomeňte si, kde ste boli a čo ste robili pred 48 hodinami – je totiž veľmi pravdepodobné, že práve vtedy ste sa nakazili. Potom, čo sa dostane do vášho tela, trvá rinovírusu zvyčajne 15 minút, kým sa aktivuje. Následne je to deň až dva, výnimočne aj štyri, kým sa infekcia začne prejavovať a vy pocítite ťažkosti. Ideálnou teplotou na množenie rinovírusu je 33 – 35 °C, a to je vhodné prostredie práve v nose.

rozwiń >zwiń <

Ako rýchlo sa môžem zbaviť nádchy?

Pri dodržaní zvyčajných liečebných postupov trvá liečba približne týždeň. Pokiaľ váš stav nie je po tomto čase uspokojivý, je potrebné hľadať príčiny vo svojom okolí, napríklad nedostatok odpočinku, nevhodné klimatické podmienky v prekúrenej domácnosti. Takisto je možné, že v danom čase prekonávate súbežne iné ochorenie, alebo je telo oslabené napr. stresom. U žien prichádza nádcha častejšie aj v čase menštruácie, tehotenstve alebo klimaktéria.

rozwiń >zwiń <

Môžem sa nádchou nakaziť znovu po jej prekonaní?

Áno, aj to sa môže stať. Potom, čo sa vyliečite z prechladnutia, ste imúnni približne 10 dní. Potom vás môže nádcha opäť napadnúť.

rozwiń >zwiń <

Môžem dostať nádchu od králika alebo iného domáceho maznáčika?

Áno, môžete! Hoci je to málo uveriteľné, takýto spôsob nákazy je skutočne možný. Ten, kto vezme prechladnutého domáceho maznáčika na prehliadku vie, že veterinár vždy dôrazne varuje pred možným prenosom nádchy na človeka.

rozwiń >zwiń <

Aké sú príznaky nádchy?

Nádcha, alebo rinitída, je odborne definovaná ako zápal nosovej sliznice, pri ktorom dochádza k opuchu nosovej sliznice a zvýšenej tvorbe hlienu.
Medzi najčastejšie príznaky nádchy patrí:
- opuch nosovej sliznice
- zvýšené prekrvenie nosovej sliznice
- upchatý nos
- výtok z nosa
- porucha čuchu
- kýchanie
- svrbenie
- dráždenie v nose
- bolesti hlavy alebo tlak v tvári a čelových dutinách
- svrbenie a pálenie očí
- pálenie v krku
- celková únava
- zvýšená telesná teplota
rozwiń >zwiń <
;