Štyri fázy vzniku prechladnutia

Výskumy potvrdzujú, že v jesennom a zimnom období každého z nás minimálne raz postihne prechladnutie. Spavosť, skľúčenosť, rozladenie, upchatý nos, škrabanie v hrdle a oslabenie sú prvými prejavmi prichádzajúceho ochorenia. Čo ešte by malo vzbudiť našu pozornosť? S akými príznakmi ochorenia treba ísť k lekárovi? Spoznajte štyri fázy vzniku prechladnutia, aby ste vedeli účinne zatočiť s infekciami.

 

Prechladnutie možno rozdeliť na štyri fázy. Príznaky prejavujúce sa v prvej fáze sú: celkové rozladenie, zimnica, nepohoda a únava. Takéto príznaky nás často ani netrápia, pretože príčin poklesu energie môže byť veľa, a nie každý si uvedomí, že organizmus práve vstúpil do vojny s vírusmi. Na posilnenie imunitného systému siahneme po vitamíne C alebo využijeme domáce spôsoby rozohriatia organizmu, napr. si urobíme čaj s medom, cesnakom alebo zázvorom. Niektorí z nás si ľahnú, odpočívajú a snažia sa poriadne vyspať. Tieto metódy však nie vždy pomôžu.

 

Druhá fáza je moment, kedy nás náš stav začne znepokojovať. Bolí nás hlava, máme upchatý nos, pociťujeme škrabanie v hrdle a trápi nás podráždená nosová sliznica , v ktorej sa rozvíja zápal. Znamená to, že na organizmus zaútočil niektorý z 200 vírusov spôsobujúcich prechladnutie. Objavujú sa ťažkosti s dýchaním a vykašliavaním hlienov. Silný, vodnatý a bezfarebný výtok z nosa sťažuje vykonávanie bežných denných činností. Opuchnutá nosová sliznica upcháva nos, takže sa nám zmení hlas. Nadmerné množstvo hlienov v tejto fáze steká do hrdla, čo môže viesť k sekundárnej nákaze. Aby sme sa zbavili nechceného hosťa, treba s ním rýchlo začať bojovať. Upchatý nos a prinosové dutiny možno prečistiť niekoľkými spôsobmi. Jedným z nich je používanie liekov vo forme roztokových aerodisperzií obsahujúcich rôzne liečivá.

 

Xylometazolín obsiahnutý v liekoch OLYNTH® 0,1 % alebo OLYNTH® HA 0,1 % a OLYNTH® PLUS 1 mg/50 mg/ml zmierňuje opuch nosovej sliznice. Ak máme vysušenú nosovú sliznicu, bude lepším riešením OLYNTH® HA 0,1 %, ktorý zvlhčuje nosovú sliznicu vďaka trom zvlhčujúcim látkam.

 

Štyri fázy nachladnutie a riešenie OLYNTH® na príznaky inkce.

Tretia fáza prechladnutia sa prejavuje zvýšením telesnej teploty (subfebrilný stav) a kašľom. Približne po piatich až šiestich dňoch prechladnutia sa objavia bolesti svalov a kĺbov. Sprevádza ich pocit „lámania v kostiach“ a bolesť celého tela. Oslabenie organizmu komplikuje bežné denné fungovanie, pri predklone sa objavujú nepríjemné pocity, jednoduché činnosti vykonávame oveľa dlhšie, športovanie je nemožné. Trápenie sa so zvýšenou telesnou teplotou, zrýchleným tepom, potením sa a začervenaním – všetky tieto príznaky svedčia o tom, že stav sa zhoršuje. V takej situácii je potrebné poradiť sa s lekárom.

 

V štvrtej fáze prechladnutia naďalej bojujeme so silnou nádchou a prekrvením nosovej sliznice, príznaky však pomaly ustupujú. Vyzdravenie obvykle prichádza približne po 8 až 9 dňoch. Vráti sa nám lepšia nálada, energia, pominie nádcha a začneme hovoriť svojím hlasom. V podráždenom hrdle nás pomaly prestane škriabať, nosová sliznica postupne odpúcha, zmizne aj horúčka a kašeľ a vracajú sa nám sily.

 

 

Literatúra:

Deep Dive into Upper Respiratory Health in Poland” Incite, 2011 – spotrebiteľský prieskum pre Johnson and Johnson.

Tylżanowska-Kisiel Joanna, Przeziębienie i grypa, Helion, 2007.

Ďalšie články

Domáce spôsoby boja s prechladnutímAko sa ochrániť pred prechladnutím?
;