Domáce spôsoby boja s prechladnutím

Čaj s prídavkom zázvoru, cesnaku alebo medu a tradičný vývar sú domáce spôsoby, ktoré nám pomôžu prekonať prechladnutie. Overené metódy odovzdávané z generácie na generáciu môžu nielen zabrániť nákaze, ale dokážu tiež vyhrať boj s ochorením, či zmierniť nádchu, kašeľ a zimnicu.

 

Prechladnutie postihne každého z nás minimálne raz ročne, predovšetkým v jesennom a zimnom období. Meniace sa poveternostné podmienky, kratší spánok alebo ochladenie organizmu môžu byť príčinou častých infekcií. Ich hlavné príznaky sú: úporná nádcha, bolesť hlavy, zvýšená telesná teplota, kašeľ a bolesť hrdla. Zmierniť sa dajú domácimi spôsobmi.

 

Na prvom mieste sa v mnohých domácnostiach nachádza zázvorový, citrónový alebo cesnakový čaj. Používa sa aj mlieko s medom alebo cesnakom, pretože tieto zložky majú veľa prospešných vlastností. Zázvor pôsobí proti zápalu, proti baktériám a v niektorých prípadoch aj proti vírusom. Citrón je zdrojom vitamínu C. Cesnak – ničiteľ baktérií (voláme ho aj prírodné antibiotikum) regeneruje bunky imunitného systému  a posilňuje organizmus. Vďaka alicínu, ktorý sa uvoľňuje pri lisovaní strúčikov, účinkuje aj proti plesniam. Med zase zabezpečuje ochranu pred mikroorganizmami, má baktériostatické a baktericídne vlastnosti.

 

Naše mamy a staré mamy liečili prechladnutie aj cibuľovým sirupom, ktorý obsahuje veľa vitamínov (napr. A, C, PP) s antiseptickým a hojivým účinkom. Domáci sirup doplní nedostatok vitamínov B1, B2 a C a stopových prvkov (napr. zinku, ktorý posilňuje odolnosť voči vírusom, alebo fosforu, ktorý je stavebným kameňom kostí).

 

Vyberte najlepšie riešenie pri chrípke a prechladnutí od znakčy OLYNTH®.

 

V boji s prechladnutím nesmieme zabudnúť ani na bylinky, ktoré sa odporúčajú najmä v podobe záparov. Je dobré pripraviť si inhalácie napr. z čaju z lipového kvetu (vyvoláva potenie), kvetu a plodov čiernej bazy (majú preukázané protizápalové účinky) alebo rumančeka s tymiánom a rastlinných éterických olejov napr. anízového a eukalyptového oleja (ničia baktérie a zohrievajú organizmus).

 

Medzi domáce spôsoby, ako prekonať ochorenie, patrí aj slepačí vývar. Z variaceho sa vývaru sa uvoľňuje cysteín (aminokyselina, ktorá je súčasťou bielkovín) a jeho vdychovanie urýchľuje vykašliavanie hlienov nachádzajúcich sa v pľúcach. Polievka nás zohreje aj posilní a para vystupujúca z taniera uvoľní upchatý nos.

 

 

 

Upchatý nos sťažuje každodenné fungovanie. Opuchnutá nosová sliznica zadržiava výtok v nose a blokuje voľné dýchanie nosom, čo napokon spôsobuje bolesť hlavy. V dôsledku nádchy sa nám nedarí zaspať, v noci sa budíme a počas dňa sa preto cítime podráždení a oslabení. V boji s nádchou sa osvedčili lieky, ktoré uvoľňujú upchatý nos, napr. lieky OLYNTH®. Liečivom v nosovej roztokovej aerodisperzii OLYNTH® 0,1 % alebo OLYNTH® HA 0,1 % je xylometazolín, ktorý zužuje cievky nosovej sliznice, čo spôsobuje uvoľnenie dýchania nosom už po 5 až 10 minútach.

 

 

Literatúra:

Górnicka Jadwiga, Nie daj się przeziębieniu! Receptury natury, AWM Morex, 2014.

Ďalšie články

Štyri fázy vzniku prechladnutiaAko sa ochrániť pred prechladnutím?
;