Čo je zápal prinosových dutín?

Akútny zápal prinosových dutín patrí medzi desať najčastejšie vznikajúcich ochorení. Obvykle sa objavuje na jar a jeseň v dôsledku vírusovej infekcie. Medzi prvé príznaky patrí bolesť v oblasti nosa a čela, čoraz silnejšia nepriechodnosť horných dýchacích ciest a zvýšená telesná teplota. Akútny zápal prinosových dutín si možno pomýliť s prechladnutím, preto treba vedieť, ako ich odlíšiť.

 

Prinosové dutiny (priestory vo vnútri tvárovej časti lebky) sa nachádzajú medzi nosovou dutinou a kosťami, podľa ktorých sú nazvané (čelové, čuchové, klinové, čeľustné). Sú pokryté sliznicou, ktorá produkuje hlien. Vytváraný hlien chráni pred bakteriálnou infekciou. Prinosové dutiny plnia okrem iného tieto funkcie: ochranné (chránia pred mechanickými úrazmi aj teplotou), respiračné (zvlhčujú), a taktiež vplyv na zvuk nášho hlasu. Neliečená nádcha, prechladnutie a v niektorých prípadoch aj alergie spôsobujú zablokovanie výstupu z prinosových dutín, ktoré sa naplnia nadmerným množstvom hlienov, čím vzniká aj zápal prinosových dutín. Ďalšie faktory prispievajúce k zápalu prinosových dutín sú anatomické podmienky (napr. vychýlenie nosovej priehradky, zväčšenie nosových mušlí, útvary brániace ventilácii prinosových dutín) a prekonané infekcie horných dýchacích ciest.

 

 Prečítajte si o príznakoch zápalu prínosových dutín a ako OLYNTH® môže pomôcť s týmto problémom.

 

Ako rozpoznať akútny zápal prinosových dutín? Prvé príznaky súvisia s lokalizáciou zápalu. Ak je prítomné silné pnutie pri koreni nosa a bolesť za okom, ide o zápal čeľustných dutín. Ak bolesť vyžaruje do zubov, uší a spánkovo-čelovej oblasti, zápal postihol čeľustné dutiny. Ťažkosti lokalizované nad nadočnicovým oblúkom a na čele signalizujú zápal čelových dutín. Bolesť v oblasti zadnej často lebky znamená zápal klinových dutín. Dôležité je, že pri všetkých typoch zápalu prinosových dutín sa príznaky zintezívňujú ráno, pri vstávaní z postele a pri predklone.

 

K typickým príznakom zápalu prinosových dutín patrí: silný, hlienistý až hnisavý výtok z nosa, chronická nádcha, opuch nosovej sliznice, zvýšená telesná teplota (okolo 38 °C), poruchy čuchu a chuti, celkové oslabenie, únava, kašeľ a nepríjemný zápach z úst.

 

Doba trvania ťažkostí je určujúca pre typ zápalu dutín. Zápal podľa toho delíme na:

 

  • akútny zápal prinosových dutín, čiže infekciu, ktorá sa začína náhle a trvá až štyri týždne. Ak je správne liečená, nespôsobuje komplikácie (napr. zápal ucha).
  • recidivujúci akútny zápal prinosových dutín, čiže minimálne štyri epizódy zápalu prinosových dutín počas roka, ktoré trvajú 7 až 10 dní a zároveň nie sú chronickým zápalom prinosových dutín.
  • subakútny zápal prinosových dutín trvajúci 4 až
    12 týždňov. Po tejto dobe ešte nedochádza k trvalým zmenám a je možná regenerácia sliznice prinosových dutín.
  • chronický zápal prinosových dutín, ktorý je dôsledkom nesprávne liečeného akútneho (často recidivujúceho) alebo subakútneho zápalu prinosových dutín. V takom prípade choroba trvá kratšie ako 12 týždňov.
  • zhoršený chronický zápal prinosových dutín, čiže náhle zhoršenie sa chronického zápalu prinosových dutín. Príznaky sa vtedy zintenzívnia, vystúpi horúčka a bolesť sa stupňuje.

 

Pomôžu nám správne lieky. Na spriechodnenie nosa a prinosových dutín je vhodné siahnuť po nosovej roztokovej aerodisperzii OLYNTH® 0,1 % , OLYNTH® HA 0,1 % alebo OLYNTH® PLUS 1 mg/50 mg/ml. Nosové roztokové aerodisperzie (obsahujúce xylometazolín) zužujú cievky nosovej sliznice a sliznice prinosových dutín, čím sa v nich zmenšuje opuch a snižuje množstvo výtoku. Zápalový stav sa tak zmierňuje a hlieny môžu voľne vytekať z prinosových dutín a nosa.

 

V mnohých prípadoch sa zápal prinosových dutín rozvinie v dôsledku prekonaného prechladnutia. Aj preto je dôležité predchádzať vírusovým infekciám a starať sa o správne fungovanie nášho organizmu. Odporúča sa stráviť každý deň po celý rok nejaký čas na čerstvom vzduchu, čím si otužujeme telo. Treba sa preto snažiť o každodennú aktivitu mimo domova. Môžete sa vybrať na prechádzku, previezť sa na bicykli alebo si zabehať. Tzv. slnečnými kúpeľmi (ktoré majú najlepšie účinky, ak svieti slnko) si zvyšujeme odolnosť voči mnohým ochoreniam.

 

Lepšiu odolnosť organizmu podporuje aj správna strava bohatá na vitamíny a prvky dôležité pre ľudský organizmus. Náš jedálniček musí povinne obsahovať: ovocie a zeleninu (obsahujúce okrem iného vitamíny A, C, betakarotén, ale aj fosfor a draslík), ryby (zdroj zinku), cesnak (s baktericídnymi účinkami), cibuľu (chráni pred infekciami) a bylinky (napr. bylinné čaje z rumančeka, malín alebo čiernej bazy). Tieto potraviny zvyšujú našu odolnosť a pomáhajú predchádzať prechladnutiu.

 

V jesenno-zimnom období by sme sa mali vyhýbať veľkým zhromaždeniam ľudí. Ak predsa len dostaneme nádchu, mali by sme používať uvoľňujúce lieky, ktoré spriechodnia dýchanie nosom a prinosové dutiny, aby sa hlieny nehromadili.

 

 

Literatúra:

  1. Choroby ucha, nosa i gardła z chirurgią głowy i szyi, opracowanie zbiorowe, Wrocław, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, 2012.

Ďalšie články

Ako si správne čistiť nos pri nádche?Spoznajte typy nádchyZabojujte s nádchou rýchlo
;