Ako naučiť dieťa siakať?

Keď zistíte, že Vaše dieťa má nádchu, nezabudnite, že malé deti väčšinou nevedia siakať. A to je problém, pretože deti nevedia dýchať ústami a naučia sa to až neskôr. Svoju ratolesť by ste preto mali naučiť siakať čo najskôr. Samotné siakanie je vlastne dlhý výdych nosom, pusa je pri tom samozrejme zatvorená. Správne sa musí siakať najprv jednou a potom druhou nosovou dierkou. Inak hrozí zápal stredného ucha.
 
Inštrukcie pre rodičov ako naučiť svoje deti smrkať.
Ako naučiť dieťa siakať:
 
  • Predvádzajte zviera! Naučte dieťa „ako robí ježko“ a pokojne spolu s ním napodobňujte siakanie ježkovho ňufáčika. Potom už iba stačí, napríklad aj pri menšej nádche, priložiť vreckovku dieťaťu k nosu a povedať, nech urobí ježka. Samozrejme môžete použiť aj fňukanie králika, trúbenie jeleňa alebo slona a pod. Aby ste sa uistili, že dieťa bude ochotné spolupracovať, použite vreckovky so zvieratkami.
  • Fúkajte do balónika nosom! Položte balónik na stôl a dieťaťu povedzte, nech do neho fúkne nosom. Zažijete spolu veľa zábavy a dieťa sa naučí rýchlejšie siakať.
  • Choďte príkladom! Je známe, že deti radi napodobňujú svojich rovesníkov, ale aj dospelých. V škôlke sa tak môžu učiť siakať od svojich kamarátov a doma to odpozorujú od vás.
  • Vyfukujte bubliny! Až bude dieťa vo vani, naučte ho fúkať bubliny do vody.
  • Sfúkavajte sviečky nosom! V záujme bezpečnosti použite radšej malé narodeninové sviečky.
  • Fúkajte nosom do zrkadla! Deťom sa páči zahmlený efekt na zrkadlovej ploche.
  • Odfukujte papierové guľôčky na stole! Môžete si zahrať aj hru, kto odfúkne guľôčku do väčšej vzdialenosti.
 

 

Ďalšie články

Upchatý nos u detíImunita dieťaťa – dbajte a posilňujteBoj s infekciami – nádcha a kašeľ u dieťaťa
;